منو
10/15/2019 - سه شنبه 23 مهر 1398
شما اینجا هستید: ادارات‌كل * برنامه‌ريزي و کنترل عملكرد * نظام پيشنهادها *  واژگان اداری نظام پیشنهادها
نام واژه تعریف واژه
مشاركت چالشي ذهني و عاطفي است كه افراد را برمي‌انگيزاند تا داوطلبانه، براي تحقق اهداف مورد نظر سازمان، همكاري كنند و در مسئوليت‌ها و نتايج حاصل، شريك شوند.
مديريت مشاركتي يك شيوه مديريتي است كه با توجه به سطح آمادگي و شأن و منزلت كاركنان، به منظور ايفاي نقش حقيقي آنان به عنوان عضو مفيد و مؤثر سازمان، كاركنان را در همه فعاليت‌ها و تصميم‌گيري‌هاي مرتبط مشاركت مي‌دهد و از توانايي‌هاي آنها براي رسيدن به اهداف سازمان بهره مي‌گيرد.
پيشنهاد ايده، نظر و يا طرحي است كه به وسيله يك يا چند نفر از كاركنان، به منظور افزايش درآمد، كاهش هزينه‌ها، افزايش كيفيت محصولات و خدمات، افزايش ايمني، بهبود عملكرد سازمان، بهبود روابط انساني و... ارائه مي‌شود و ضمن توجه به مشكل و نقيصه مورد نظر، راهكارهاي حل يا رفع آن‌ها را نيز ارائه مي‌كند.
لازم به توضيح است كه مواردي كه سازمان براي (بررسي و) انجام آن رويه از پيش تعيين‌شده و مدون دارد مانند درخواست تحويل لوازم اداري،‌ درخواست نصب پل جلوي پاركينگ منازل و... پيشنهاد محسوب نمي‌شوند.
ايده منظور از ایده تفکری است که به رشته تحرير درآمده و به این سئوالات پاسخ دهد: چه کنیم؟ چرا؟و يا با خلاقيت، دربرگيرنده يك طرح جديد (محصول، روش و... ) باشد.
شكايت پيامي است بيانگر بروز تخلف يا وقوع جرم كه بر اساس آن شخصي (حقيقي يا حقوقي) متضرر شده يا حقي از ايشان سلب گرديده شده باشد. 
انتقاد پيامي است كه فقط به ارائه جنبه‌هاي منفي و معايب افراد، فرآيندها، روابط، موضوعات و دستاوردها مي‌پردازد. در واقع، مطلب انتقادي مطلبي است كه خصيصه اصلي آن جهت‌گيري منفي و واضح نسبت به يك فرد، فرآيند،‌ رابطه، موضوع و دستاورد باشد.
تقدير و تشكر پيامي است حاوي اشاره به جنبه‌هاي مثبت افراد، فرآيندها، روابط، موضوعات و دستاوردها. در واقع، تقدير و تشكر مطلبي است كه خصيصه اصلي آن جهت‌گيري مثبت و واضح نسبت به يك فرد، فرآيند،‌ رابطه، موضوع و دستاورد باشد.
نظام پيشنهادها يك نظام مدون براي به‌كارگيري ايده‌ها و نظريات كاركنان براي بهبود فعاليت‌هاي سازمان است. با اجراي اين سيستم، نظريات و پيشنهادهاي كاركنان سازمان دريافت مي‌شود و پس از بررسي كارشناسي، پيشنهادهاي پذيرفته‌شده جهت اجرا تصويب مي‌شوند و به ارائه‌دهندگان آنها، پاداش‌ها و جوايزي اهدا مي‌گردد. منظور از نظام پيشنهادها، مشورت و تبادل‌نظر بين كارمندان و مديران براي ايجاد دغدغه بهبود و تحول در همه افراد مجموعه است.
کلیه حقوق و مزایای این وب سایت متعلق به شهرداری تهران می باشد
استفاده از مطالب با ذکرمنبع بلامانع می باشد

1397-1398

طراحی سایت
logo

معاونت مالی و اقتصاد شهری